Intel NUC NUC6CAYH – mažas kompiuteris

Intel NUC NUC6CAYH - mažas kompiuteris 1

Nuo Plausible statistikos kaupimo, šis tekstas buvo skaitytas 129 kartą/us.

Šio teksto atnaujinimo ar rašymo laikas jau yra senesnis, kaip vieneri metai, tad per šį laiką galėjo mano nuomonė pasikeisti bei aptartos konfigūracijos.

Tekstas buvo atnaujintas: 2020-07-18.

Jau kokį mėnesį, kaip naudoju tokį įrenginį pavadinimu Intel Nuc, trumpai sakant tai mažas kompiuteris, kuris užima nedaug vietos bei naudoja mažai elektros energijos.

Kažkada man rašė žmogus kuris turėjo tokį panašų įrenginį ir tada pasidomėjau kas tai.

Vieną dieną pribrendo reikalas tokį nusipirkti.

Bet visų pirma…

Prenumeruok

Gauk į paštą žinutę apie naujus įrašus

Kas yra Intel NUC?

Tai mažo dydžio kompiuteris kuris palaiko dvi pagrindines operacines sistemas: Windows ir Linux, bei turi galimybę pridėti savo norimą SSD/HDD ir RAM.

Pirmieji modeliai prasidėjo su Sandy Bridge Celeron generacija. Taip pat dabar jau yra I3 ir I5.

NUC susidaro iš motininės plokštės kurios dydis 10.16 x 10.16cm, ventiliatoriaus, išorinis maitinimo adapteris, bei aišku pati dėžutė.

Kadangi jau NUC yra su I5, tai Intelis reklamuojasi, kad galima net žaisti žaidimus su juo.

Bet man to nereikėjo ir pirkau tiesiog su Celeron’u.

Mano turimas Intel Nuc – NUC6CAYH

Mokėjau 124€ o tai realiai savikaina. Kitus dalykus kurių jam reikia jau turėjau.

NUC6CAYH
NUC6CAYH

Pagal aprašymą tai: Celeron J3455 kuris kyla nuo 1.5Ghz iki 2.3 GHz.

Kaip minėjau jame nebūna RAM’ų. Juos reikia pačiam įsidėti, iš apačios tiesiog atsisuka 4 varžtai ir tada atsidaro dėžutė į kurią galima įdėti RAM.  NUC priima tik tokius: DDR3L-1600/1866 1.35V SO-DIMM, tad prieš ieškant jam RAM, būtinai reikia žiūrėti, jog būtų parašyta DDR3L arba 1.35V nes kitaip NUC net neįsijungs, pats pamėginau įdėti paprastus DDR3 ir iš NUC jokios reakcijos apart šviečiančios spalvos jog jis įjungtas. Kadangi turėjau 2GB ir 4GB tai tuos ir palikau, dabar NUC sukasi su 6GB RAM be jokios grafinės aplinkos, tai pilnai užtenka.

SSD/HDD jame taip pat nėra, yra tik SATA3 jungtis ir kadangi NUC mažas tai jame telpa tik 2.5 dydžio diskas. Nors labai norėjau dėtis SSD bet neturėjau, tai teko dėti paprastą 1TB HDD.

Pilnai susidėjus dalis galima užkurti jau NUC.

Operacinės sistemos

Kadangi neturėjau USB klaviatūros tai teko tiesiog pamėginti įrašyti Windows 10. Norint Linux įrašyti reikia paspausti Enter klavišą, kad paleisti įrašymą o Windows tuo tarpu iškart numeta į įrašymo langą.

Turėdamas tik USB pelę įrašiau Windows.

Windows labai jau sunkiai sukasi ant tokio NUC, kokią pusę valandos kastravo HDD su 100% apkrova. Tad tiesiog teko palaukti kol nukris apkrova, kai galiausiai Windows susitvarkė savo reikalus buvo galima jau ir naudotis, paprastam naršymui tada jau užtenka, bet kadangi ne tam buvau pirkęs, tai kai gavau USB klaviatūrą iškart puoliau rašyti Linux.

Prieš tai dar panaršiau po BIOS bei atnaujinau iš USB BIOS versiją, kaip tokio mažo kompiuterio BIOS visai funkcionalūs. Kadangi jame yra ventiliatorius kuris sukasi ir vėdina sistemą, BIOS’e leidžia reguliuoti apsisukimus, bet aš prie to nelindau, nes jo skleidžiamas garsas visai nėra didelis. Jeigu palyginti tai skleidžiamas garsas prilygsta padėtam nešiojamam kompiuteriui ant stalo be jokios apkrovos, kai tiesiog sukasi ventiliatorius.

nuc-bios
nuc-bios

Taip pat mačiau HDMI CEC funkcionalumą, kuris turėtų padėti valdyti NUC su pultu, kai prijungtas prie TV per HDMI laidą ir naudojant KODI.

Toliau kas liečia operacinę sistemą, pasirinkau Linux Mint su Mate (Mate aplinką vėliau išjungiau, jog mažiau apkrauti).

Įrašymas netruko tiek ilgai kiek Windows, bei naudotis sistema jau gali realiai iškart, nereikia laukti kol ten kažkas fone vyksta, kai įrašai Windows.

Pagal Intel, Windows sistema yra pilnai palaikoma o Linux tik dalinai, jog gali iškilti kažkokios tai problemos. Kas liečia grafinę aplinką tai problemų tikrai nėra.

Ar užtenka NUC pajėgumo?

Asmeniškai man užtenka, nors veiklos tikrai jam daviau.

Programos kurias įrašiau:

Deluge, torrent klientas kuris pasiekiamas per naršyklę ar tai naudojant Transdroid programėlę telefone.

Kas dėl siuntimo greičio, tai patenkintas, prieš tai tiesiog HDD buvau pajungęs prie WRT1900ACv2 kuris ir taip nėra silpnas, bet jame torrent siunčia į HDD iki 20MB/s. NUC turi 1Gbps ir USB3 tai tikėjausi, kad greičiai bus geri:

deluge
Deluge

Jeigu daug susijungimų tai ir greitis maksimalus.

Tvheadend, IPTV serveris, tai programa kurioje kurioje sudėti TV kanalai kuriuos žiūriu. Žiūrėti kanalus nuo NUC naudoju KODI kuris įrašytas į Odroid C2, kadangi KODI turi Tvheadend addon tai suderinamumas yra labai geras, tik pridėjus naują kanalą iškart KODI mato bei rodo programų gidą ir logotipus.

Sonarr, Radarr, tai programos kurios siunčia automatiškai torrent failus, kai tik pasirodo.

Sonarr
Sonarr

Dabar pagrinde veikia taip, jog, kai pasirodo mano laukiamas filmas ar serialas, automatiškai pradeda siųsti naudojant Deluge. Baigus siųsti tada automatiškai praneša KODI jog naujas turinys pasiekiamas, tada KODI paima visus paveikslėlius, aprašymus ir tiesiog gražiai pateikia.

Taip pat gaunu pranešimą į telefoną jog parsiuntė failus.

Kaip sakant viskas automatizuota ir gražiai pateikiama.

Taip pat mėginau KODI ant pačio NUC bet įrašiau, kaip programą naudojant Linux Mint. Veikia greičiau ir sklandžiau nei RpI arba Odroid C2 bet TV pultas negalėjo valdyti KODI o man to reikia. Libreelec gal ir veikia su pultu, bet tingėjau mėginti…

Sukasi dar tokios programos, kaip Astra nes vienam ar antram kanalui paimti prireikia.

Nginx, jog pasiekti failus per http:// nors galvoju apie Nextcloud įrašymą.

Headphones, principas toks pats, kaip Sonarr ar Radarr, bet skirtas muzikai, galima sukonfigūruoti jog atsiųstų muzikos albumą, kai jis pasirodo, bet mažai naudoju, nes pagrinde Spotify tam reikalui skirtas.

Fail2ban, apsauga nuo prisijungimų per SSH.

Samba bei NFS, kadangi prie NUC pajungtas dar vienas HDD naudojant USB3, o man reikia tuos failus pasiekti, per visus įrenginius.

Samba labiau naudojama jog per Windows pasiekti failus. NFS labiau skirtas jog Linux sistemos pasiektų failus per tinklą, aišku galima naudoti tik Samba, bet tiek Rpi ir Odroid geriau draugauja su NFS ir mažiau apsikrauna save, kai nori pasiekti failus.

samba-nfs
SSD su HDD kompe ir NUC su HDD kuriame OS įrašyta bei papildomas HDD per USB.

Kas dėl failų perkėlimo greičio tai kelia ant tiek kiek WiFi tempia per LAN tiek kiek HDD tempia.

Gal dar kažką praleidau…bet apkrovas atlaiko:

htop
Htop

Linux problema

Kol kas viena bėda su kuria susidūriau tai jog naktį nustojo veikti internetas per Ethernet.

Googlinau, kad sužinoti ar kitiems irgi tas pats, kiek radau tai pasitaiko ir kitiems.

Jog sutvarkyti tereikia ištraukti interneto laidą ir vėl įdėti.

Kilo mintis paieškoti skripto kuris automatiškai perkrautų tinklą, kai atsijungia internetas, po šito skripto paleidimo šitos bėdos daugiau nepastebėjau.

Apibendrinus

Kol kas šiuo įrenginiu visai nesiskundžiu.

Apkrovas atlaiko gerai, naudoja mažai energijos tad sukasi 24/7.

Tinkamas įrenginys ir tiems kuriems reikia tiesiog paprasto kompiuterio naršyti internete, kadangi turi VGA ir HDMI jungtis tai pasijungti realiai galima ant daugumos ekranų.

Galingumas priklauso nuo CPU, bei galingi NUC kainuoja kartais net ir brangiau negu paprastos dėžės.

Jeigu kyla klausimų, palik komentaruose arba forume.


Siūlau prenumeruoti, kaip tai padaryti aprašiau čia (el. paštu, telegram ir discord kanalai, facebook, twitter).

Comments are closed.



Gal patiks ir kiti įrašai
WRT1900AC v2 apžvalga 10
Skaityti

WRT1900AC v2 apžvalga

Tekstas buvo atnaujintas: 2021-01-16. Gavosi taip jog netyčia laimėjau eBay bid’ą kuriame buvo pardavinėjimas WRT1900AC v2 ir ką…
Linksys WRT1200AC apžvalga 12
Skaityti

Linksys WRT1200AC apžvalga

Tekstas buvo atnaujintas: 2020-08-25. Kadangi nepatiko Asus routeriai, radau Linksnio WRT seriją, kuri gerai draugauja su OpenWRT. Apie…