Lėtas kompiuterio darbas, tvarkymo gidas

Lėtas kompiuterio darbas, tvarkymo gidas 1

Nuo Plausible statistikos kaupimo, šis tekstas buvo skaitytas 785 kartą/us.

Šio teksto atnaujinimo ar rašymo laikas jau yra senesnis, kaip vieneri metai, tad per šį laiką galėjo mano nuomonė pasikeisti bei aptartos konfigūracijos.

Tekstas buvo atnaujintas: 2022-04-27.

Kadangi dirbu prie kompiuterio taisymų, remontų, tai sugalvojau, kad neblogas tekstas gausis apie tai.

Dažniausiai sprendžiu įvairias bėdas, bet yra kelios kurios dažnai kartojasi. Žadu apie tai aprašyti.

Dažniausia bėda būna tai lėtas kompiuterio darbas.

Dauguma dalykų dėl lėto darbo galima išspręsti pačiam, nieko sudėtingo (bet už nieką neatsakau, jeigu sugadinai), bei gal sutaupysiu kažkam pinigų.

Siūlau pasidaryti Windows Live diską, kurį galėtum užkrauti iš USB. Šiam reikalui naudoju Strelec. Ten sudėta labai daug programinės įrangos, kad spręsti kilusias bėdas. Jeigu nekrauna Windows, galima pasileisti iš USB ir tikrint ar kietasis neveikia, jeigu susigadino boot partcija ir nekrauna Windows tada Strelec’e pasileidžiam Dism++ ir atkuriam boot particiją. Ten yra tikrai gerų programų, tiesiog būtinas dalykas norint spręsti problemas.

Parsisiunčiam ISO failą ir su Rufus pasidarom USB, iš kurio galėsim paleisti Windows.

Strelec’e bus visos programos kurios paminėtos tekste.

Prenumeruok

Gauk į paštą žinutę apie naujus įrašus

Kodėl stringa kompiuteris, ką daryti?

Pagrindinė bėda kodėl sulėtėjo kompiuteris būna dėl fizinio gėdimo. Ypač jeigu tai senas kompiuteris, aišku pasitaiko gėdimų ir garantinio aptarnavimo metu.

Pradžioje patikrinu du pagrindinius dalykus, ar nekaista, kai kompiuteris turi rimtos veiklos, bei HDD/SSD  S.M.A.R.T. informaciją.

AIDA64 skirta pilnai sužinoti informaciją apie kompiuterio komponentus, bei turi kelis testus, mums reikės tik vieno:

System Stability Test, kuris pasiekiamas per Tools.

Lėtas kompiuterio darbas dėl per didelės temperatūros. Kaitimo problemos.
Kaitinam.

Kelias minutes palaikom kol nusistovės linija.

Pas mane pasiekia iki 80 laipsnių, kiek gali pasiekti priklauso koks CPU (procesorius) yra kompiuteryje.

Dėl įdomumo pasižiūrim kokias temperatūras atlaiko:

Cpu kaitimo temperaturos. Kompiuterio kaitimas.
Pagal gamintoją I5-4210U.

Rašo jog 100 bet realiai į tai nelabai kreipiu dėmesį o tiesiog žiūriu ar Aida rašo jog CPU Throlling’ą įjungia (AIDA64 rodys raudonas linijas, ties CPU apkrova), ar gerai pučiamas karštas vėjukas.

Kaista kompiuteris? Letai veikia kompiuteris?

Kai CPU save pradeda stabdyti dėl per didelės temperatūros įsijungia automatinis stabdymas, kad neperkaistų, ko pasekoje mažėja kompiuterio taktinis dažnis ir mažėja generuojama šiluma (save apsaugo), kadangi mažėja dažnis kompiuteris pradeda strigti.

Kaistant kompiuteriui labai generuojama šiluma. Kai kurie gamintojai padaro taip, kad atrodo jog kompiuteris nėra karštas nes pagrindinės detalės yra apgalvotai išdėliotos. Bet tuo pačiu kompiuterio ventiliatorius sukasi didžiausiais tempais ir skleidžia didelius garsus.

Kaip minėjau, geriausia būtų pasitikrinti su Aida64. Ten tiksliai parašo ar kompiuteris jau tikrai kaista ar tiesiog normali darbinė temperatūra.

Kaip sutvarkyti kaitimo bėda?

Reikia ardyti kompiuterį bei valyti dulkes, pravalyti ventiliatorių nuo dulkių kur būna jų daugiausiai. Taip pat reikia pakeisti termo pastą.

Padarius šiuos veiksmus, surenkam kompiuterį ir žiūrim vėl su AIDA64, kaip laikosi temperatūros.

Dažniausiai temperatūros krenta per -10 laipnsių, ko dažniausiai užtenka išspręsti kaitimo ir stabdymo bėdas.

Jeigu neturit patirties tame ir nenorit sugadinti kompiuterio dėl kaitinimo priežasties kurias sukelia prisikaupusios dulkės nešiojamo kompiuterio viduje. Siūlau nešti į kompiuterių servisus kurie atlieka tokias paslaugas.

Dėl ko dulkės renkasi?

Viskas priklauso nuo aplinkos, daugiausiai atsiranda jeigu naudojama ant lovos. Patarimas būtų tiesiog pasidėti kietą paviršių arba nesinaudoti kompiuteriu lovoje 🙂

Taip pat pasitaiko, kai išvalai viską, kompiuteris vistiek kaista, bet tai dažniausiai pasitaiko dėl to jog gamintojas kvailai ir nelogiškai sudėliojo kompiuterio dalis, komponentus.

CPU ir GPU sujungta su vienu ventiliatoriumi kuris labai mažas, o kompiuteris turi I7 procesorių kuris mėgsta labai kaisti.

Dažnai dėl aliuminio korpuso mėgsta greitai kaisti viskas.

Tokiu atveju tiesiog nieko jau nedarau, galima nebent sumažinti kompiuterio apsukas per nustatymus.

Tokie variantai dažnai nepasitaiko, bet būna.

Kietojo disko problemos

Jeigu kompiuteris švarus, bet stringa, galima įtarti kietojo disko problemas.

Kad patikrinti bėdas, tereikia susirasti programas kurios gali nuskaityti S.M.A.R.T. informaciją (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology).

Galima naudoti ir vėl AIDA64 arba labiau patinkantį man HD Tune.

Kaip padidinti kompiuterio greitį. Kietojo disko patikrinimas.
Problemų nėra.

Realiai yra parodoma informacija ar yra pažeisti sektoriai, jeigu sektorių yra labai daug tai reiktų pagalvoti apie duomenų perkėlimą kitur arba daryti kietojo disko kloną.

Kad daryti kloną reiktų programos bei išorinio USB disko, nes iš seno viską nukopijuos į naują.

Šitam reikalui naudoju Acronis True Image.

Nustačius jog kopiją darytų nuo originalaus, tai gali užtrukti. Jeigu kietasis dar neturi labai daug pažeistų sektorių tai visas kopijavimas gali užtrukti apie 20min, bet jeigu turimą labai daug pažeidimų tai gali užtrukti kelias valandas, ypač jeigu kopija daroma sektorius į sektorių. Dažniausiai jeigu daroma sector by sector reiškiasi jog failai nelabai pasiekiami.

Kai baigsis sector by sector kopijavimas, reiktų paleisti chkdsk C: /r /f komandą per CMD, ne kartą pavyko atgaivinti taip failus, kai kietasis jau nelabai veikiantis.

Naujas kietasis diskas kainuoja nuo 50€. Einamiausias ir gan geras gamintojas būtų WD ir jo WD blue serija.

Kaip pačiam išvalyti kompiuterį nuo virusų?

Kaip pačiam išvalyti kompiuterį nuo virusų

Virusų prikurta visokiausių, bet labiausiai knisantys protą yra reklaminiai Adware tipo virusai, kurie dažniausiai patenka įrašant programas ir paliekant varnas, jog sutinkat, kad būtų įrašytas pašalinės programos.

Nuo tokių virusų kompiuteris mėto visokias lenteles, ilgai galvoja, lėtai varto internetinius puslapius.

Vieni virusai yra labiau skirti reklamos tikslams, kai parodo reklamas ir dar jas paspaudžiat. Taip programos kūrėjas gauna pinigų. Kiti virusai yra tokie kur mėgina pavogti jūsų prisijungimo duomenis arba tiesiog renka informaciją apie jus. Taip pat yra tokių kurie padeda dideliems tinklams susidaryti ir taip daryti atakas prieš tam tikrus puslapius ar serverius.

Jeigu naudojat ne Windows sistemą o Mac arba Linux distribuciją, tada galvos sukti nereikia. Šios sistemos dirba kiek kitaip ir joms nėra prikurta piktų programų.

Apvalymui yra skirta daug programų, pamynėsiu tik tas kurias dažniausiai naudoju ir mano akim labai patikimos.

Bet pradžioje norėčiau kelis pastebėjimus apie nemokamus antivir variantus.

Ar nemokamos antivirusinės apsaugo?

Manai jog tokius dalykus turėtų antivirusinės tvarkyti?

Realiai taip nėra. Jos tokio tipo nelabai gaudo beveik visos nemokamos yra niekam tikusios.

Iš patirties sakant teko susidurti kai dėl Avast nustojo veikti bevielis (WiFi), panaikinus, viskas susitvarko, AVG dažniausiai svaigsta kai reikia ištrinti.

Paskutiniu metu išvis padažnėjo, kai kompiuteryje veikia ne viena ir ne dvi skirtingos antivirusinės bet trys, na kol kas keturių dar neteko matyti keturių.

Kadangi visos sukasi fone, o jos skenuoja viską ir kastruoja kompą pro visus galus.

Panaikinus tokias antivirusines, didžiausi strigimai pradingsta.

Reklamų virusas

Siunčiam programas kurios pravalys kompiuterį nuo tokių kenkėjų, kaip reklamos (adware).

Jeigu mėto reklamas per dažnai ir naudojant Adblock, galima įtarti, kad fone sukasi kažkokia programa kuri tai daro arba tiesiog kažkoks neaiškus papildinys įrašytas naršyklėje.

Spaudžiant ten kur anksčiau nerodė reklamų, o dabar tiesiog įkyriai rodo. Siūlau prasivalyti nuo tokių vadinamų adware virusų.

Dažniausiai naudoju Adware Cleaner, kuris greitai suranda netinkamas programas bei jas panaikina.

Kitas produktas bus Malwarebytes, kuri randa labai gerai tokio tipo virusus.

Galui dar kartais naudoju Eset online scanner.

Pagrindinius virusus galima apvalyti šiomis programomis.

Šių programų kurios naikina virusus laikyti kompiuteryje nereikia. Užtenka į mėnesį paleisti kelis kartus ir pratrins ko nereikia.

Išvalyti kompiuterį nuo šiukšlių

Dar lieka šlamštas, kuris susikaupia naudojant Windows sistemą.

Tai visokie laikino (temp) tipo aplankalai kuriuose saugomi failai laikinai, bet dažnai paskui jų ir nepanaikina automatiškai ir tuo pasekoje programos ilgiau mąsto kol ieško duomenų.

Šitam reikalui labiausiai tinkamas Ccleaner, tai nemokama programa kurioje tereikia sužymėti dalykus kuriuos reikia panaikinti, realiai naikinam viską.

Dar labai patinkanti programa yra Windows 10 Manager, ten giliau ieško failų, kurių nereikia, bei turi dar visokių Windows tvarkymo įrankių.

Neįsijungia kompiuteris, juodas ekranas?

Juodas kompiuterio ekranas

Jeigu kompiuteris stacionarus, tai pirmas dalykas ką reiktų tikrinti tai maitinimą.

Reikia atjungti visas jungtis ir patikrinti ar bent sukasi maitinimo ventiliatorius, kad tai padaryti yra paprastas triukas, pasiimti sąvaržėlę ir ištiesti ją bei sukišti vieną galą kur pareina žalias laidas o kitą prie žalio esančio juodą. Tada jungiam elektrą ir žiūrim ar užsikurs ventiliatorius,  jeigu sukasi, tada mažėja tikimybė, kad tai PSU kaltė.

Kompiuterio taisymas, Maitinimo problemos.
Žalias ir juodas

Bet…pasitaiko, taip jog PSU lieka kaltas nors atrodo užsikuria. Tokių atvejų turėjau nedaug, bet padėjo tik naujas maitinimas.

RAM atmintis ir dulkės

Dažnai stacionaras neužsikuria dėl dulkių, gali būti ir taip, kad dėl dulkių kažkas tiesiog užsitrumpino.

Pirmiausiai būna dėl RAM kontaktų kurie apeina dulkėmis ir tada kompiuteris negali rodyti vaizdo nors realiai ventiliatoriai sukasi.

Aplamai, dulkes reikėtų nuvalyti nuo visur.

Dulkes pravalius, dažnai susitvarko bėdos.

Jeigu RAM pravalymas nepadėjo tada lieka tik CPU arba motininės plokštės bėdos.

Dažniausiai būna motinos bėdos, kad dėl CPU būtų problemos dar neteko susidurti.

Tokia būtų stacionaraus kompiuterio trumpa diagnostika.

Nešiojamų kompiuterių taisymas

Pirmoji bėda gali būti baterija.

Pats pirmas dalykas ką reiktų padaryti tai ištraukti bateriją, aišku viską atjungti nuo kompo tuo pačiu ir pakrovėją.

Tada laikyti išjungimo mygtuką bent porą minučių, kad ir kaip juokingai skambėtų, bet tuo metu “prasivalo” komponentai.

Taip pat reikia nepamiršti jog reikia patikrinti ar veikia pakrovėjas, nes dažnai būna laido problemos arba nukepa pakrovėjas. Turint multimetrą pasimatuojam ar gauna ateina srovė pagal pakrovėjo parametrus. Dažniausiai tai būna +19V.

Tada galima jungti pakrovėją ir mėginti įjungti. Toks metodas labai dažnai padeda.

Jeigu nepadėjo judam toliau.

LED lemputės kompiuteryje

HP kompiuteriai dažniausiai turi LED diagnozavimą. Jeigu kažkokios bėdos pradeda lemputės mirksėti ir reikia atkreipti dėmesį kokiu ritmu mirksi.

HP puslapyje yra pateikta informacija, kaip suprasti mirksėjimą ir taip galima sužinoti, kas sugedo.

Aišku dar yra pagal pypsėjimą galima, tad tereikia ieškoti gamintojo puslapyje informacijos.

O jeigu nei pipsėjimo nei mirksėjimo nėra tada lieka tik valyti kontaktus su specialiais skysčiais ir tada laukti bent parą kol viskas nudžius ir mėginti jungti, jeigu tada nepadėjo tai reiškia kažkas jau nukepė.

Kaip padidinti kompiuterio greitį?

Jeigu panaudojus programas kurios pravalo kompiuterį, bet vis tiek kompiuterio darbas nėra tinkamas. Pagreitinti galima jį nuperkant naują SSD diską ir pakeičiant vietoje dabartinio kietojo disko.

Iš kur atsiranda sparta pakeičiant dalį?

Paprastas kietasis diskas gali suktis dažniausiai iki 100MB/s naudojant vientisą didelį failą.

Tuo tarpu SSD gali veikti iki ~550MB/s tai realiai yra 5 kartus greičiau.

SSD neturi besisukančios dalies, todėl veikia kelis kartus greičiau, bet dažniausiai būna mažesnės talpos.

Atliekant smulkius dalykus, keliant mažus failus, SSD taip pat turi pranašumą.

Geriausiai pajaučiama, kai startuoja Windows. Užsikrauna pilnai per kelias sekundes. Programos startuoja kelis kartus greičiau.

Prieš kelis metus SSD kainos buvo gan didokos. Pamenu, kai 120GB diskas kainuodavo apie 100€. Dabar jau galima nusipirkti už ~30€ 240GB.

ssd disko kaina, kuris pagreitina seno kompiuterio darba

Reiktų tik atkreipti dėmesį į parametrus, kokie yra išrašymo greičiai. Dažniausiai jeigu pigus modelis, kaip šito patekto jis bus apie 300MB/s. Jeigu norma sutaupyti tai skirtumas pasijaus, kad ir nusipirkus tokį.

Kompiuterio remonto pagrindai

Lėtas kompiuterio darbas gali pasireikšti dėl įvairių problemų.

Remontai pagrindai nėra jau tokie sunkūs. Dažniausiai šiuos dalykus daro kai atnešat kompiuterį į servisą.

Problemų aišku gali būti ir daugiau ir rimtesnių.

Primenu, jeigu bijot kažką daryti ir sugadinti. Geriau neškit ten kur tai daro. Už sugadinimus tikrai neatsakau.


Siūlau prenumeruoti, kaip tai padaryti aprašiau čia (el. paštu, telegram ir discord kanalai, facebook, twitter).

Comments are closed.



Gal patiks ir kiti įrašai