Dirbtinė kasa, sprendžiame cukrinio diabeto problemas šiuolaikiškai (techniniai aspektai)

cukrinis diabetas dirbtines kasos krimas

Nuo Plausible statistikos kaupimo, šis tekstas buvo skaitytas 208 kartą/us.

Šio teksto atnaujinimo ar rašymo laikas jau yra senesnis, kaip vieneri metai, tad per šį laiką galėjo mano nuomonė pasikeisti bei aptartos konfigūracijos.

Tekstas buvo atnaujintas: 2020-12-17.

Turėjau progos susidurti su dirbtinės kasos kūrimu (pats šios ligos neturiu). Minėjau tai praeitame įraše, tad užsimaniau prasiplėsti šia tema.

Trumpai, kas yra cukrinis diabetas.

Yra dviejų tipų cukrinis diabetas.

I tipo cukrinis diabetas yra, kai žmogaus organizmo gynybinė sistema puola tas ląsteles kurios gamina insuliną. Sergant šiuo lygio diabetu, organizmas gamina labai mažai arba išvis negamina insulino todėl yra būtina suleisti insulino ir taip kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje. Jeigu sergama pirmuoju lygiu tai be papildomo insulino žmogus negali gyventi.

II tipo cukrinis diabetas yra lengvesnis. Žmogaus kūnui būdingas atsparumas insulinui arba santykinis jo trūkumas. Sergant antruoju lygiu, žmogus gali to visiškai nežinoti ir kelis metus. Antro lygio cukrinis diabetas gali pasireikšti dėl nutukimo arba antsvorio, dėl kurio galima išsivystyti atsparumas insulinui. Padėti gali ir paprastos mankštos bet ateityje gali prireikti vaistų ar insulino.

Dažniausi II tipo cukrinio diabeto simptomai: aukštas kraujospūdis, nuolatinis troškulys, dažnas šlapinimasis, alkis, antsvoris, nuovargis, blogai gyjančios žaizdos, įvairių kūno vietų niežulys, taip pat dažnos odos ir šlapimo pūslės infekcijos.

Aš padėjau žmogui kuris turi pirmo tipo cukrinį diabetą.

Kas yra dirbtinė kasa? tai toks „ratas” programėlių ir prietaisų kurie apsijungia ir praktiškai sukuria dirbtinę kasą ir tada žmogui nereikia pastoviai badytis piršto jog pasitikrinti cukraus lygį kraujyje ir jeigu reikia automatiškai suleidžiamas insulinas.

dirbtines kasos kurimas

Kai viskas veikia tvarkoje, gaunasi taip jog yra sukuriama dirbtinė kasa kuri funkcionuoja taip, kaip sveiko žmogaus kūne.

Kadangi šis puslapis yra vien apie techninius ir visokius kitus IT reikalus, tai būtent apie juos ir aptarsiu, kaip tiksliai viską reikia dozuoti negaliu pasakyti, bet apie techninius dalykus, kaip viską sujungti sužinojau gan daug ir tuo noriu pasidalinti.

Prenumeruok

Gauk į paštą žinutę apie naujus įrašus

Kaip gimė visas šis reikalas (loop – ratas)

Kaip ir visi geri dalykai gimsta tada, kai kažkam atsitinka problemos o kitas žmogus nori labai padėti.

Trumpai tariant, vienas žmogus sirgo diabetu ir būsimas vyras norėjo padėti savo būsimai žmonai jog palengvintų visą tą naštą.

Taip po truputį gimė visi reikalai kurie dabar gali padėti kiekvienam žmogui sergančiam cukriniu diabetu. Vėliau susikūrė įvairios bendruomenės, kurios padeda visais klausimais, galima rasti ir LT bendruomenių.

Šis visas programėlių variantas nėra populiarus tarp daktarų, kaip supratau apie jį net ir nelabai žino ar kalba.

Dirbtinės kasos kūrimas, ką reikia turėti?

Pradžiai reikia turėti stiprius nervus nes galima palūžti labai greitai

Ypač jeigu kompiuterinis išsilavinimas yra mažas.

Tad..

Reikia sensoriaus kuris matuoja cukraus lygį kas 5 minutės.

Tokius sensorius gamina Dexcom (yra ir kitų gamintojų). Šiuo metu einami modeliai yra G5 ir G6.

Patys modeliai skiriasi kažkiek savo ypatumais.

Šiuos sensorius Lietuvoje nelabai išeis įsigyti, reikės ieškoti užsienio e. parduotuvėse.

Turint sensorių reikės pompos kuri dozuoja insuliną.

Man teko susidurti su DanaRS pompa.

danars pompa

Kurią reikės įsigyti irgi.

Ir galop reikės telefono.

Jeigu turime išmanų laikrodį tai galima ir jame matyti duomenis, nereikės žiūrėti į telefoną (bet telefono vis tiek reikės).

Nuotykiai jungiant dirbtinę kasą

Pradėkime nuo G5 ir G6.

Tie sensoriai gali būti probleminiai, ypač jeigu reikia susijungti su telefonu kuris programiškai pagal gamintoją yra pridirbtas visokiomis nesąmonėmis, kalbu apie Samsung telefonus.

Kai buvo nupirktas sensorius, tada netyčia atsirado ir Samsung S20.

Tie sensoriai gali neperduoti duomenų jeigu telefonas jų nesugeba priimti, Samsung pagrinde taip ir darė.

Visas principas vyksta taip jog G5 ar G6 perduoda cukraus lygio duomenis į telefoną kas 5 minutes. Kadangi Samsung turi savo pribumbasų dėl baterijos taupymo ir programų atjungimo, tai kartais būdavo jog duomenys neateina, ko pasekoje negali veikti visas ratas.

Taip, Samsunge buvo išjungti visi baterijos taupymo ribojimai, bet jis vis tiek neklauso ir nepriima duomenų kas 5 min. Kartais būdavo jog dieną ar dvi gali veikti tvarkingai bet ateina laikas ir nustoja.

Šiam ratui reikia Xdrip programos kuri priima duomenis iš sensoriaus ir juos atvaizduoja (programa skirta tik cukraus lygio sekimui), su Samsung gali veikti tvarkingai oficiali Dexcom programa kuri neatsijungia bet gaunasi taip jog dar papildomai reikia programos o dėl visų programų labai kenčia telefono bateriją bei naudojant Dexcom oficialią programą, labai dažnai prašys keisti sensorių.

Dexcom turi ir share funkciją, kuri turi leisti gauti duomenis Xdrip’ui, bet man šis dalykas neveikė, kai bandžiau pajungti.

Tai ką siūlau daryti aš?

Kai buvo sugalvota jog reikia keisti telefoną (kuris neseniai buvo nupirktas, S20).

Pradėjau ieškoti pigesnio varianto ir kuris tikrai turėtų veikti.

Kažkodėl žmonės kurie naudoja šį visą reikalą turi Nokia telefonus. Nokia 6 ir panašius modelius nors sako jog pasigirti, kad viskas veikia tvarkingai negali.

Tada pradėjau ieškoti informacijos jog kai kurie modeliai turi Android One kuris realiai apkarpytas ir gan stipriai. Tad pagalvojau jog į tokius neverta žiūrėti, esu girdėjęs jog kartais būna problemų su tam tikromis programomis

Tada prisiminiau jog Google paleido savo pigesnius variantus.

Tad pradėjau ieškoti ką galima gauti greitai Lietuvoje, rinkoje galima sutikti Pixel 4a (kaina Lietuvoje sakyčiau sukelta).

Pasidomėjau jog su sensoriais ir senaisiais Pixel modeliais žmonės lyg ir neturi problemų, tad kažkokia rizika yra nes tai gan naujas modelis… bet rizika pasitvirtino.

Telefonas visiškai be problemų priima duomenis nuo G6. Ko pasakyti apie Samsung tikrai negalima.

Xdrip turi ir opciją, kuri pavadinta: buggy samsung workaround, bet ir tas nepadėjo.

Moralas toks, jog reikia ko paprastesnio telefono kuris neturėtų kvailų funkcijų dėl programų stabdymo, šios visos reikalingos programos gan ėdrios dėl baterijos, to pasekoje Samsung sugalvoja jas atjungti ar pamesti BT ryšį.

Apie pačią pompą kažką pasakyti negaliu. Ji sukėlė mažiausiai problemų visame šiame reikale.

Buvo vienas niuansas bet tai dėl kitos programos kaltės, paminėsiu tai toliau tekste.

Kita programa yra AndroidAps. Jos gauti realiai neina taip paprastai, jog nueinat į Play Store ir parsisiunčiat.

Ją reikia gaminti iš pirminio programos kodo.

Galiu pasakyti jog visos instrukcijos pateiktos gerai ir gan nesunku ją pasigaminti su Android Studio.

Parsisiunčiam iš GitHub pirminį kodą ir sumaigome kelis nustatymus ir gaminame.

Asmeninė patirtis jog su Windows OS man nepavyko pagaminti šios programos. Vis gaudavau vieną klaidą, kažkiek paieškojau informacijos bet tikslaus sprendimo neradau.

Tada prisiminiau jog ir Linux aplinkoje galima tai padaryti, pasileidau virtualią Ubuntu sistemą ir darant viską, kaip dariau ir Windows sistemoje be jokių problemų gavau APK failą, kurį galima persikelti į telefoną ir įrašyti.

Kodėl reikia kurti programą iš pirminio kodo?

Realiai gaunasi taip jog pati programa negali būti patalpinta Android Play parduotuvėje nes skaitosi, kaip ir nelegali ir nuo jos gali priklausyti žmogaus sveikatos sutrikdymas per dozuojant ir t.t.

Todėl visa atsakomybė yra perkelta ant to žmogaus kuris ją pasigamina.

Kai turime Xdrip, AndroidAps, pompą, pajungtą G6, kaip sujungti šias dvi programas?

Atsiranda dar viena, kuri veikia debesyje, tiesiog tereikia pasijungti WEB programą serveryje, serverį kuriame talpinama programa galima gauti nemokamai.

Kam to reikia?

Duomenys iš Xdrip yra permetami į Cloud o šiuos duomenys iš Cloud pasiima AndroidAps kuris toliau skaičiuoja ar reikia leisti insuliną pasinaudojus pompa.

Šios programos susikalba ir pasiima duomenis per API, kuriuos tereikia suvesti Xdrip’e ir AndroidAps.

Kadangi Nightscout programa veikia internete, tai kiti žmonės gali atsidaryti puslapį ir matyti cukraus lygį. Labai patogu, kai artimas žmogus irgi nori matyti koks cukraus lygis kraujyje.

Dirbtinė kasa, sprendžiame cukrinio diabeto problemas šiuolaikiškai (techniniai aspektai) 1

Dėl pompos ir AndroidAps buvo problema jog reikia atkreipti kokia versija yra pompos ir programos. AndroidAps 2.7 veikia su naujausia pompos versija o senoji versija nesupranta jos, tiesiog neleidžia prijungti.

Tad visas ciklas atrodo taip:

G6 matuoja cukraus lygį > duomenis gauna Xdrip ir siunčia per API į Nigtscout > Duomenis pasiima AndroidAps iš Nightscout > jeigu reikia pagal susikurtą profilį AndroidAps’e pompa dozuoja insuliną.

Ir taip visas ciklas kartojasi kas 5 minutes.

Mano pamąstymai, kaip ką reikia daryti

Visa seka dar kartą trumpai: G6 > Pixel 4a> Xdrip > Nightscout > AndroidAps > DanaRS.

AndroidAps puslapis yra išverstas Lietuviškai ir ten labai daug reikiamos informacijos sudėta.

Nesidomint ir neieškant informacijos taip pat galima prarasti daug pinigų. Labai lengva sugadinti sensorius arba nusipirkti netinkamą telefoną kurį reikės keisti.

Kadangi reikia tinkamo telefono. Siūlau nežiūrėti į tuos kurie yra populiarūs, kaip: Samsung, Xiaomi, Huawei. Jie mėgsta per daryti visą sistemą ir to pasekoje gali kažkas neveikti. Kažkurie modeliai gal ir veikia tvarkingai, bet tiesiog nesiūlau iš asmeninės patirties.

Paskaitinėti apie G5 ir G6 skirtumus.

Su DanaRS pompa problemų nebuvo tik naudoti AndroidAps 2.7 jeigu naujesnė pompa.

Xdrip problemų nesukėlė, kai buvo naudojamas su tinkamu telefonu.

Jeigu kažkas nustoja veikti o netyčia priėmėt Android sistemos atnaujinimą, tai reiktų eiti skaityti (deja tik angliškai). Xdrip turėjo problemą su November security atnaujinimu. Xdrip Github paskyroje buvo greitai sugaudyta bėda ir kelių dienų bėgyje buvo sutvarkytos bėdos.

Taip pat girdėjau tokius pasakymus, jeigu naujesnė Android versija gali kilti problemų. Kažkiek tiesa, bet reiktų prisiminti jog Pixel 4a dirba su Android 11, ši versija šiuo metu net ne visiems telefonams įmanoma. Labiau gali pridirbti problemų kreivi atnaujinimai nes tokių pasitaiko. Pasikartosiu jog reikia skaityti Github paskyras issues dalį, ten rašomos problemos su kuriomis susiduriama.

Galop, galite kreiptis į mane per kontaktų formą ir pakonsultuosiu dėl techninių dalykų.


Siūlau prenumeruoti, kaip tai padaryti aprašiau čia (el. paštu, telegram ir discord kanalai, facebook, twitter).



Gal patiks ir kiti įrašai